Minulost, přítomnost a budoucnost head-up displejů

Když se v automobilech poprvé objevila přední okna, nikdo nemohl tušit, že se obyčejná skleněná tabule jednoho dne stane technologickým zázrakem, nabitým různými doplňky a nejmodernějšími funkcemi.

Jedním ze sofistikovaných prvků, které si našly cestu k rostoucímu počtu značek a modelů automobilů, je průhledový neboli head-up displej (HUD).

Tato technologie byla použita u stíhaček již v padesátých letech minulého století, i když v primitivní podobě. Na poli automobilů byla představena v 80. letech a prvním vozem, který byl vybaven tímto systémem, byl Oldsmobile Cutlass Supreme a od té doby se vývoj nezastavil.

Head-up displej funguje jako projektor namontovaný na palubní desce, který odráží obrácené obrazy z řady malých zrcátek směrem na čelní sklo. V závislosti na typu přístroje se data zobrazovaná v mechanice pohybují od rychlosti vozidla a pokynů pro odbočování až po bezpečnou vzdálenost, zobrazí se dokonce i skladby, které se budou přehrávat ve vašem seznamu pro Spotify.

Zjevnou výhodou head-up displeje je bezpečnější navigace. I nejrychlejší pohled dolů na palubní desku odpoutá řidičův pohled od silnice, což představuje bezpečnostní riziko, zejména při jízdě vysokou rychlostí. Díky head-up displeji mají řidiči přístup k důležitým údajům ve svém zorném poli a mohou soustředit zrak na to, co je důležité: na silnici. Rozšířená realita (AR) a head-up displeje představují budoucnost, systémy řízené umělou inteligencí předávají řidičům nejen tradiční údaje týkající se automobilu, ale i informace o širším okolí vozu, například o překážkách na cestě.

Jako přední výrobce skla je AGC v čele vývoje head-up displejů. Další podrobnosti se dozvíte zde https://www.agc-automotive.com/en/our-products/specific-to-laminated-glass/head-up-display/

CLIMA-COAT GLASS – sklo pro všechna roční období

Čelní sklo pro všechna roční období od Saint-Gobain Sekurit – přináší komfort i bezpečnost při Vaší jízdě. Neviditelná pokovená vrstva na čelním skle udržuje sklo čisté od sněhu v zimním období, udržuje interiér vozu chladným v letním období a pomáhá snižovat spotřebu pohonných hmot a tím emise CO2.

LAMINATED GLASS – laminované autosklo

Vedle airbagů a bezpečnostních pásů hraje dnes laminované sklo rovněž klíčovou roli. Narozdíl od tvrzeného skla je laminované sklo v podstatě tvořeno dvěma kusy skel spojených k sobě polyvinylbutyralovou fólií. Při roztříštění či rozbití skla zůstávají malé fragmenty skla přilepeny na této fólii.

Laminované sklo tedy díky svým vlastnostem zvyšuje bezpečnost pasažérů při autonehodách – zabraňují katapultování pasažérů ven z auta při nárazech. Stejně tak znesnadňují i násilným vniknutím z venku – ve srovnání se standardním tvrzeným sklem trvá zloději až 10x déle, než pronikne skrz laminované sklo.

Standardně se používá laminované sklo u čelního zasklení, svou funkci uplatňují též u zasklení bočního a zadního.